"> Liga 1, etapa 9-a: FC Botoşani - UTA Arad 2-3, arădenii sunt pe loc de play-off! - Zoom ARAD

Liga 1, etapa 9-a: FC Botoşani – UTA Arad 2-3, arădenii sunt pe loc de play-off!

Zoom Arad
Meciul a început cu două ratări ale arăenilor în primul minut de joc, apoi Vlad Morar a dus-o în avantaj pe UTA în minutul 4, cu primul său gol în Liga 1 după 3 ani şi jumătate. Moldovenii au întors însă rezultatul până la pauză, în doar 5 minute, Botoşaniul a făcut 2-1, din două penalty-uri, cel puțin ultimul acordat cam ușor.  Primul a fost transformat de Keyta iar a doua lovitură de la 11 metri a fost executată bine de Florescu.
UTA a restabilit egalitatea în debutul părţii secunde, dupăc e la pauză Laszlo Balint și-a încurajat băieții să aibă curaj și determinare. Intrat la pauză, brazilianul Erico Da Silva a marcat primul său gol în tricoul arădenilor iar Vlad Morar a reuşit dubla şi a dus-o din nou pe UTA la conducere.  La final a fost 3-2 pentru arădeni, care au ajuns la 5 meciuri consecutive fără înfrângere şi au urcat pe locul 5, loc de play-off.

FC Botoşani – UTA  2-3

Keyta 28-penalty, Florescu 33-penalty / V. Morar 4,71 Erico 48

Echipele de start:

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann – J. Rodriguez, E. Florescu – Alexandru Caia, Ongenda, Keyta – M. Roman. Rezerve: Hankic, Şeroni, Plămadă, D. Croitoru, Tîrcoveanu, E. Papa, Fili, Camara, Toutouh. Antrenor: Marius Croitoru.

UTA Arad: Fl. Iacob – Bustea, Albu, Benga, Roumpoulakou – Ursu, N. Roşu, D. Isac, D. Rusu – C. Rus, V. Morar. Rezerve: H. Moldovan, Al. Ioniţă, Buhăcianu, Tescan, Oroian, Klapan, C. Popescu, Erico Da Silva. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj) – Sebastian Gheorghe (Suceava) și Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Alin Moroiță (Ploiești)

Observator FRF: Vasile Bratu (Slobozia)